08 stycznia 2021
Pandemia koronawirusa na świecie w dalszym ciągu trwa, a polski ustawodawca nie zwalnia tempa, jeżeli chodzi o nowelizacje ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z
08 grudnia 2020
W erze postępu technologicznego i powszechności samochodów na drogach co roku dochodzi do ogromnej ilości wypadków, w których zostają poszkodowani nie tylko kierujący, ale również i piesi. To grupa uczestników

Strefa wiedzy

08 stycznia 2021
Centralny port komunikacyjny

Możliwość eksmisji osób wywłaszczonych w związku z budową CPK - Centralnego Portu Komunikacyjnego

Pandemia koronawirusa na świecie w dalszym ciągu trwa, a polski ustawodawca nie zwalnia tempa, jeżeli chodzi o nowelizacje ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (dalej: ustawa covidowa). W dzisiejszym wpisie przyjrzymy się najnowszej nowelizacji ustawy covidowej uchwalonej przez Sejm 17 grudnia 2020 roku., a dokładniej zmianie art. 15zzu ust. 2 w. w. ustawy, który dotychczas gwarantował wszystkim zakaz eksmisji z lokali mieszkalnych w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii COVID-19, z wyjątkiem sytuacji związanych z przeciwdziałaniem przemocy w rodzinie.

CO SIĘ ZMIENI?

Nowela zakłada dodanie do przepisu pięciu nowych przypadków, w których możliwe będzie odstępstwo od zakazu eksmisji w czasie pandemii koronawirusa. Wedle znowelizowanego przepisu, zakaz eksmisji ma nie obejmować osób wywłaszczonych ze swoich nieruchomości w związku z realizacją inwestycji publicznych, takich jak budowa autostrad, linii kolejowych, lotnisk, czy właśnie ze względu na budowę wspomnianego w tytule Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Ustawodawca w projekcie ustawy argumentuje swoją decyzję następująco:

Obowiązujący stan wstrzymania wykonania tytułu wykonawczego nakazującego opróżnienie lokalu mieszkalnego (art. 15zzu ustawy COVID-19), w sytuacji gdy nastąpiło wywłaszczenie lub przejęcie z mocy prawa nieruchomości celem realizacji inwestycji celu publicznego jest bardzo niekorzystne dla inwestora publicznego, zwłaszcza dla inwestora realizującego wielomilionowe inwestycje, jakim jest GDDKiA jak również inwestora kolejowego czy również inwestora realizującego lotnisko użytku publicznego. Zauważyć bowiem należy, że brak opróżnienia lokalu mieszkalnego, którego własność przeszła na stronę publiczną (w przypadku decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej przejęcie następuje z mocy prawa) w znaczący sposób utrudnia realizację inwestycji.

  • Ważne! Zmiana przepisów pozwoli na eksmisję osób wywłaszczonych!

Należy podkreślić, że wszystkie osoby, nad którymi od dłuższego czasu ciąży widmo rychłego wywłaszczenia i utraty dorobku całego życia w związku z budową Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK), jak również innych inwestycji publicznych, mogły odetchnąć do tej pory z ulgą, gdyż w przynajmniej w tak ciężkim dla wszystkich pod wieloma względami okresie pandemii koronawirusa, nie zostaną zmuszone do opuszczenia swoich domów. Niestety, ta sytuacja się zmieni, jeżeli ustawa zmieniająca tzw. ustawę covidową pomyślnie przejdzie proces legislacyjny i stanie się obowiązującym prawem. Pomimo tego, że obecnie art. 15zzu ust. 1 dotyczy lokali mieszkalnych, to istnieją realne obawy, co do rozszerzenia zakresu jego obowiązywania na domy i mieszkania prywatne – bo to właśnie one w przewarzającej mierze mają być wywłaszczane w związku z realizacją inwestycji publicznych.

O CO TAK NAPRAWDĘ CHODZI?

Powszechnie wiadomo, iż kwestia wywłaszczeń w związku z budową CPK budzi wiele emocji. Mieszkańcy miejscowości, które są objęte planem tej ogromnej inwestycji, obawiają się, że zaproponowane przez rząd odszkodowania nie będą odpowiadały faktycznej wartości ich majątków. Wielu z nich deklaruje walkę o godziwe odszkodowania (więcej o procedurze odszkodowawczej: https://abrusto.pl/cpk). Tymczasem ustawodawca postanowił wyłączyć zakaz eksmisji w trakcie pandemii względem właścicieli nieruchomości, wobec których zostanie wydana decyzja o wywłaszczeniu. Takie działanie ustawodawcy należy uznać za niebywale niepokojące, w szczególności w świetle nieuniknionych, zaciętych sporów o odszkodowania.

Obecnie, ustawa oczekuje na rozpatrzenie przez Senat, który zadecyduje o jej dalszych losach. Zachęcamy do śledzenia bloga Kancelarii oraz strony na Facebooku – https://www.facebook.com/abrusto.odszkodowania/ - w celu zasięgnięcia aktualnych informacji o sprawie.

 

Tel: 503 864 922

e-mail: biuro@abrusto.pl

Dochodzenie odszkodowań. Łódź

Napisz do nas

 

Opisz nam swój problem, my przeanalizujemy Twoją sprawę i wkrótce się skontaktujemy z Tobą. 

 

 

 

Administratorem Twoich osobowych danych jest Abrusto Sp. z o.o. Podane dane osobowe przetwarzane będą w celu i w zakresie niezbędnym do udzielenia odpowiedzi na przesłaną wiadomość. 

KLIKNIJ i zapoznaj się ze sposobem przetwarzania Twoich danych.  

Administratorem Twoich danych osobowych jest Abrusto Sp. z o.o. z siedzibą w Łodzi. 

Administratorem Twoich osobowych danych jest Abrusto Sp. z o.o. Podane dane osobowe przetwarzane będą w celu i w zakresie niezbędnym do udzielenia odpowiedzi na przesłaną wiadomość. 

KLIKNIJ i zapoznaj się ze sposobem przetwarzania Twoich danych.  

Abrusto Sp. z o.o.

 

90 - 324 Łódź

ul. Targowa 77

tel: 503 864 922

e-mail biuro@abrusto.pl

Firma odszkodowawcza

Regon: 387075529    

NIP: 7282847023

KRS: 0000859099  

Kapitał zakładowy: 16.000,00 zł.

Pon     8:00 - 16:00

Wt       8:00 - 16:00

Śr        8:00 - 16:00

Czw     8:00 - 16:00

Pt        8:00 - 16:00

Sb        zamknięte

Nd       zamknięte

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!